Ako zbaviť pračku vodného kameňa a zápachu
15.05.2015 16:07
Pokiaľ ste vyskúšali komerčné prostriedky a nefungujú, môžete vyskúšať moje tipy
TIPY AKO PREDĹŽIŤ PRAČKE ŽIVOTNOSŤ
- ak doperiete, vytiahnite prádlo hneď von. nenechávajte ho zbytočne uzavreté v pračke, ak to nie je nutné. zbytopčne je tam vlhko a môžete spôsobiť, že vaša pračka bude zatuchnutá
- po dopraní vetrajte pračku minimálne 1 hodinu. poutierajte gumenné časti, v ktorých stojí a ostala voda. nechajte ovrorené dvierka na plnenie pračky i zásobník na prášok a iné. pračka sa tak zbaví prebytočnej vlkosti a vyschne. nebude mať kedy zatuchnúť.
- ako prevenciu proti zatuchnutiu môžete dať do bubna pár lyžičiek sódy bikarbony (jedlá sóda, prášok do pečiva) a v pokoji na duši zavrieť dvierka na pračke :) sóda pohltí prebytočnú vlhkosť a nepríjemné pachy.
- meňte cykly prania. pokiaľ periete stále na 30 alebo 40stupňov, je určite potrebné a žiaduce prať aj na 60stupňov (plachty, uteráky, osušky, plienky, podbradníky a pod.)
- mesačne sa starajte o zásobník, dvierka, tesnenia. ak neperiete na viac ako 40 stupňoch, odporúča sa samočistenie pračky(majú to novšie modely práčok). Usadeniny nebudú mať príležitosť sa zažrať.
- raz za 3 mesiace spravte svojej práčke celkovú očistu: kúpte si kryštalickú sódu, ocot alebo kyselinu citrónovú. Do bubna pračky dajte napr. handru na zem, alebo staršiu utierku a pod. + dosypte 1 kg kryštalickej sódy a dajte prať na 90 stupňov. handra slúži na prípadné zachytenie nečistôt. to isté zopakujte druhýkrat s 1 litrom octa alebo 300g kyseliny citrónovej. keď doperiete:
- poutierajte všetky gumenné testenia
- zasobník poriadne poumývajte
- nechajte vetrať pračku i zásobník
- otvorte filter a poriadne ho vyčistite od nánosov i vodného kameňa, ktorý by mal ísť ľahko dole