E-book 02: Látkové plienky

Prečo používať látkové plienky?

 
Prečo používať látkové plienky? ZDRAVIE - ide o naše deti
Látkové plienky nie sú vyrábané z materiálov ako plast, polyetylén, polypropylén ako je tomu pri jednorázovkách. Treba ich síce častejšie meniť, ale o to je menšie riziko infekcie močových ciest, plienkovej dermatitídy, alergie a astmy (v súvislosti s výparmi z jednorázovky).
Existuje mýtus, že používanie látkových plienok môže zvýšiť pravdepodobnosť zapareniny - to naozaj nie je pravda! V skutočnosti, nezávislá štúdia ukázala, že typ plienky nenesie žiadny rozdiel vo výskyte zapareniny. Pomocou látkovej plienky budete mať oveľa väčšiu kontrolu nad tým, čo sa nachádza hneď pri pokožke svojho dieťaťa.
Najmä ak zvážite fakt, že väčšina rodičov ponecháva dieťa v jednorázovkách tak dlho, pokiaľ nie je naplnená kapacita plienky, čo nie je zdravé. Látkové plienky sú priedušné a pre detskú pokožku vhodnejšie oproti jednorázovkám, v ktorých je vyššia teplota, čo spôsobuje prehrievanie (negatívny dopad najmä u chlapcov).
 
ZHRNUTIE RIZÍK:
*Jednorázová plienka je igelitové vrecko (PE, PP) vyrobené z ropy a celulózy z bližšie neurčeného dreva napustené chemikáliami taktiež vyrobenými z ropy.
* Jednorázová plienka obsahuje stopy dioxínu, extrémne toxického vedľajšieho produktu bielenia papiera chlórom. Dioxín je najtoxickejší zo všetkých karciogénnych chemikálií. Jeho výroba je zakázaná takmer vo všetkých krajinách sveta (avšak naďalej sa vytvára ako vedľajší produkt bielenia chlórom a výroby PVC).
* Jednorazová plienka obsahuje Tributyl-cín (TBT) – toxickú znečisťujúcu látku spôsobujúcu hormonálne problémy u ľudí i zvierat.
* Jednorázová plienka obsahuje polyakrylát sodný, typ suber absorpčného polyméru (SAP), ktorý sa kryštalizuje, keď zvlhne. Podobná látka bola používaná v superabsorbčných tampónoch pre ženy až do začiatkov 80tych rokov 20.storočia, než sa zistilo, že materiál zvyšuje riziko smrteľného syndrómu toxického šoku zvýšením absorpcie a zlepšením prostredia pre rast baktérie produkujúcej toxín.
* V máji 2000 Archív detských chorôb (Archives of Disease in Childhood) publikoval výskum, ktorý dokazuje, že je zvýšená teplota v miešku u chlapcov používajúcich jednorázové plienky a ich dlhodobé používanie môže otupiť alebo celkom zrušiť testikulárny chladiaci mechanizmus dôležitý pre normálnu tvorbu spermií.
* O zapareninách takmer nikto nepočul až do začiatkov používania gumových a plastových nohavičiek v 40tych rokoch 20.storočia.
 
Otázky na zamyslenie:
Sú tu jednorázové plienky pre pohodlie detí alebo ich rodičov?
Naozaj jedným z prvých materiálov, čo dieťatko po príchode na svet musí poznať je ropa?
Naozaj by akýkoľvek živý tvor chcel byť naložený niekoľko hodín vo svojich výkaloch a chemikáliách?
Chcete si vyskúšať ako sa cíti dieťatko v plastovej plienke? Natiahnite si na noc igelitové vrecko namiesto pyžamových nohavíc, domyslite si moč a trošku chémie a skúste sa dobre vyspať.

 

Látkové plienky - spoznajte ich!

Výhody látkových plienok - dôležité plusy:
Ekologické - nezaťažujú životné prostredie ako jednorazovky. Vo väčšine sú to prírodné materiály ako bavlna a bambus.
Moderné - kto by nechcel držať trend s dobou a nebyť IN? Pravda je však taká, že látkové plienky sú už dlho medzi nami...
Nežehlia sa
Nevyvárajú sa
Široká paleta farieb a potlačí
Šetria peniaze vo vašej peňaženke
Nemusíte sledovať akcie a hnať sa do obchodov za lacnejšími jednorázovkami. Namiesto prezerania letákov môžete svoj čas tráviť s dieťaťom
Nie sú toxické, nespôsobujú alergické reakcie na pokožke
Dieťaťu pokožka skutočne dýcha, nakoľko používané materiály sú priedušné
Stay dry vrstva udržuje pokožku dieťatka v suchu - dieťa necíti mokrú plienku ako si mnohí myslia, keď sa náhodou zmienite, že používate látkové plienky. 
Nevýhody látkových plienok - mínusy, ktorým sa nevyhnete:
Podstatne vyššia investícia na začiatku látkovania
Sú objemnejšie a preto treba veľakrát prispôsobiť oblečenie
Ručné predpieranie plienok od stolice
Treba si nájsť čas na opranie, vešanie a počkať kým sa usušia cca každý 3-4.deň
Musíte odkladať použité plienky nielen doma, ale aj "vonku"
Je nutné počítať s väčším skladovacím miestom pre látkové plienky
 

Látkové štvorcové plienky

 
Látkové plienky ako ich poznáte aj zo svojho detstva sa dnes stále vyrábajú a sú nepostrádateľnou súčasťou každej výbavičky pre dieťatko. Používajú sa najčastejšie na odgrgnutie, ako podložka pod hlavu, do kočiarika nielen ako ochrana proti slniečku, ale i ako ľahká prikrývka v letných mesiacoch.
Klasickú bavlnenú látkovú štvorcovú plienku dnes môžete použiť na čokoľvek - pri prebaľovaní, na utretie sliniek, špiny, zvyškov potravy , ale praktické využitie má aj pri jedle ako náhrada za podbradník.
Dnes máme na výber nespočetné množstvo pestrofarebných plienok s x-motívmi. Častokrát si neviem ani vybrať :) Aniklasické biele plienky nezostali pozadu - môžete si ich zakúpiť v žiarivobielej alebo ekologickejšom variante - nebielené. Ony časom, praním a sušením na slniečku predsa len trochu vyblednú a priblížia sa farbou k bielej.
Nedá mi nespomenúť, ako si správne vybrať štvorcovú plienku. Prevedenia sú rôzne v závislosti od výrobcu. Klasické bavlnené plienky kupuje snáď každá mamina, ktorá čaká svojho drobčeka. Kúpiť dobre a za dobrú cenu býva často umením. Preto osobne odporúčam - aspoň na vyskúšanie - týždeň látkových plienok. Plienky sú v tom čase lacnejšie, tak vám nič nebráni skúsiť nové značky, nové modely a pod. Veľakrát sú maminy sklamané, tým čo kúpia. Nato, aby plienka nebola po opraní ako handra na vyhodenie alebo priesvitná ako záclona, odporúčam zaujímať sa a pýtať na GRAMÁŽ PLIENKY. Pozor na údaje napr. 100g/m2 a 100g. V prvom prípade je údaj veľmi rýchlo rozpoznateľný a nemusí vás trápiť veľkosť plienky. V prípade druhého údaju - vypovedá o hmotnosti 1 kusu plienky(treba si prepočítať hmotnosť na 1m2). Plienka, by mala mať aspoň tých 120g/m2 aby ste nereptali a boli spokojné. Čím vyššie číslo, tým je plienka hustejšia, pevnejšia, menej priesvitná. Zámerne nehvorím o kvalite, lebo hustota s kvalitou nemá nič. Ak vám záleží na kvalite, samozrejme pozerajte na 100% bavlnu. Flanelové plienky majú gramáž ešte vyššiu ako klasické tkané štvorcové plienky.
Starostlivosť o švorcové plienky nie je žiadna špeciálna. Roky rokúce sa vyvárali a potom sa pigľovali - žehlili. Dnes to robia maminy, čo majú prvorodené detičky ešte stále. Pri druhom, treťom dieťatku to berú ako nepodstatnú vec a štvorce už nežehlia. Štvorce sa perú na 40 alebo 60 stupnoch. Na škvrny od hocičoho sa osvedčili komerčné pracie prostriedky a bielidlá, alebo použitie ekologických a nezaťažujúcich našu zem ako napr.perkarbonát sodný, žlčové mydlo alebo da bikarbóna.
V neposlednom rade - dnes už vracajúci sa trend látkovania. Tak, ako to robili naše mamy, staré mamy a ich predchodkyne...
Balenie na široko bez použitia látkových plienok snáď nie je ani možné. Novosklad, či skladanie plienky na draka alebo na rovno - sú spôsoby ako zabaliť dieťatko do štvorcovej látkovej plienky - samozrejme s použitím vrchných nohavičiek. V minulosti sa na plienky dávali "igelitové" vrchné nohavičky, ktoré zabraňovali prúdeniu vzduchu. Tie dnešné - s vrstvou PUL - prepúšťajú vzduch a zároveň zadržiavajú vlhko vnútri.

Kapsová jednoveľkostná AIO plienka

 

Bambusová nohavičková plienka AIO T - tomi v modernom nadčasovom dizajne je určená pre čo najjednoduchšie prebaľovanie bábätiek od 3 do 15 kg . Tieto plienky sú vhodné ako pre novorodenca tak aj pre batoľatá a to vďaka jednoduchému systému patentiek pomocou ktorých sa požadovaná veľkosť ľahko nastavuje . Vnútorná strana nohavičkové plienky je vyrobená z jemného bambusového froté príjemného k detskej pokožke. Súčasťou AIO plienky sú 2 vysoko savé vkladacie 4 - vrstvové bambusové plienky .


Kapsová jednoveľkostná AIO plienka
  •  nepriepustná vnútorná PUL vrstva zabraňujúca pretečeniu
  •  vnútorná dotyková vrstva z bambusového froté
  •  súčasťou sú 2 vysoko savé vkladacie 4 - vrstvové bambusové plienky
  •  vnútorná strana s 2 radmi gumičiek pre väčšiu tesnosť plienok
  •  2 rady patentiek pre ešte lepšie nastavenie veľkosti
  •  kvalitné spracovanie
  •  moderný dizajn
  •  ekologický a šetrný spôsob prebaľovania
  •  ekonomický spôsob prebaľovania - ŠETRÍ VAŠU PEŇAŽENKU
  •  možnosť dokúpenia vkladacích plienok z mikrovlákna alebo bambusu
 
 
POUŽITIE PLIENKY:
- plienka sa v páse zapína na patentky
- univerzálna veľkosť - pre deti od 3-15 kg
- veľkosť plienky S, M, L sa nastavuje pomocou troch radov cvokov v prednej časti plienky
- bambus je prirodzene antibakteriálny, vhodný aj pre najcitlivejšiu pokožku
- plienky veľmi rýchlo schnú
 
AKO SA STARAŤ O PLIENKY:
Odporúčame ich min 2x vyprať pre väčšiu savosť. Veľkou výhodou bambusu je, že čím viac periete, tým viac saje. Prať na 40 stupňov. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam bambusu je to postačujúce a nedochádza k opotrebeniu plienky. Vrchné nohavičky nesušte v sušičke. Vkladacie vložky možno sušiť, no podľa skúseností to nie je potrebné a vložky rýchlo uschnú.
Pri praní nepoužívajte aviváž , znižuje savosť materiálu.
 
KOĽKO ČASU VÁM TO ZABERIE KAŽDÝ DEŇ?
Tak dve minúty dať do práčky a nastaviť program, ďalšie 2 minúty vybrať z práčky a zavesiť na sušiak, cca 3 minúty naplniť plienky a už môžete opäť používať!
Nič neskladáte, nežehlíte! Úžasná úspora času - žiadne čítanie letákov, sledovanie akcií a behanie po obchodoch za nákupom papierových jednorazových plienok. Ideálne plienka pre všetkých, ktorí preferujú prírodné materiály a chcú jednoduchú plienku! Nastaviteľné veľkosti plienky S, M, L.

Vkladacie látkové plienky - čo to o nich

 
Čo to je?
Vkladacia plienka je kus látky, ktorú používame k dovypchaniu akejkoľvek látkovej plienky. Jej hlavnou  úlohou je zvýšiť savosť plienky. Bohužiaľ veľakrát sa tým zvýši aj jej objemnosť. Plienky samozrejme bývajú vo viacerých materiálových prevedeniach, z ktorých si môžete vybrať. 
Najznámejšie a najmennej savé sú rovné vkladačky z mikrovlákna. Dosť savé sú prírodné materiály, akým je napr. aj bavlna. Najviac vlhkosti vo všeobecnisti pojme bambus. 
 
Separačné plienky sú tiež v niekoľkých varialntách. Ich hlavná úloha je ochrániť plienku pred znečistením a pomáhamjú pri odstarňovaní stolice z plienky. Celulózové sú vhodné pre novoroďncov. Sú akoby z papiera, výborne absorbujú riedku stolicu. Viskózové sú vhodné pre staršie detičky, ktoré už jedávajú príkrmy a majú trochu tvarovanú stolicu. Viskózové majú výhodu, že sa párkrát dajú oprať, kým ich vyhodíte do koša. Poslednou variantou sú látkové separačné plienky, ktoré sú prevažne z flísu. Flís navyše drží zadoček dieťatka v suchu. Tieto separačky sa perú vždy. Šikovná mamina môže ušetriť dosť financii handmade výrobou. Stačí nastrihať flísovú deku, ktorú iste kúpite do 6€. Takto nasrihané pásy vložíte na plienočku ako dotykovú vrstvu k zadočku. 
Sty dry vrstva - vrstva, ktorá zabezpečuje pocit sucha na zadočku dieťaťa. 
 
Viacvrstvové vkladacie plienky sú plienky, ktoré sú dômyselne ušité z viacerých vrstiev. Väčšinou vo forme štvorca, ktorý je prešívaný. Podľa potreby si plienku poskladáte a dostanete ešte viac sacích vrstiev.
 
Nakoľko biznis moderných plienok nie je lacná záležitosť, veľa mamičiek si šije aj ostatné vkladacie plienky pre seba a svoje blízke okolie. Návodov na internete je mnoho. Preto ak máte odvahu, neváhajte a môžete to skúsiť aj sami :)

 

Príslušenstvo k látkovaniu

 
Tak ako k prebaľovaniu jednorazoviek, tak aj k látkovým plienkam budete potrebovať nejaké príslušenstvo, bez ktorého sa viac-menej nezaobídete.
Prebaľovacia komoda je drahšia záležitosť, no využijete ju na viac rokov, keďže nástavec - prebaľovacia doska sa dá zdemontovať a používať v ostatných rokoch ako bežná komoda. Navyše skryjete do nej množstvo plienkovej výbavičky a aj iné drobnosti. 
Jednoduchším  a výrazne lacnejším variantom, ktorý zároveň šetrí miesto, je prebaľovací montovací pult. Jednoduchý spôsobom sa upína na akúkoľvek komodu alebo detskú postieľku. Máva zvýšené okraje, krásne obrázky na podložke. 
 
Pokiaľ vám dieťatko vyrastie a už je omnoho viac pohyblivejšie, je skoro život ohrozujúce prebaľovať dieťa vo výške. Preto sa maminy rozhodnú celkom z praktických dôvodov, že vyššie spomínané doplnky im doma len zavadzajú. Mnohé mamy prebaľujú na posteli alebo ešte bezpečnejšie - rovno na zemi. No, aby sa dieťa necítilo nepohodlne, či nezašpinilo seba alebo koberec/ podlahu/zem je nanajvýš vhodné zakúpiť si prebaľovaciu podložku.
 
Zväčša býva označovaná ako prenosná alebo cestovná. Takéto podložky sú tenučké s príjemným dotykovým materiálom - častokrát flanel. Sú navyše nepriepustné a o rozmanitosti potlače je asi aj zbytočné hovoriť. Obľúbené sú aj polstrované pogumované skladacie podložky. Jednoducho sa udržiavajú, dajú sa poskladať a vziať kamkoľvek, sú mäkkučké. Cestovné podložky bývajú aj ako súčasť prebaľovacích tašiek alebo tašiek ku kočíkom.
Keď už dieťa máme na nejakom prebaľováku, bude zrejmé, že mu chceme utrieť aj zadoček. Veľmi veľa mamičiek dáva prednosť jednorazovým vlhčeným obrúskom. Výrobcov je veľa, ponuka je ešte širšia. K prirodzenému omytiu zadočka čistou vodou, sa v poslednom čase pridáva viac mamičiek, nakoľko ich deti majú alergiu na jednorazové plienky alebo na samotné vlhčené obrúsky. Vlhčené obrúsky sú pohodlnejšie pre maminy, ale sú aj zdravšie pre naše deti a šetrné k našej prírode?
Ak chcete byť šetrná k prírode a zároveň vám záleží na zdraví svojho dieťaťa, môžete používať malé uteráčiky, handričky, froté rukavice alebo malé plienočky, ktoré namočíte pred použitím do vody a vyhnete sa tak všetkej chémii.
 
Určite sa nezaobídete bez koša na plienky. Do bežného koša v domácnosti určite nebudete hádzať použité jednorazovky - a ak náhoodu áno, pochvíli vás to prejde :) látkujúce maminy navyše musia mať koše dva: tam kde dávate sem-tam jednorazovky spolu s použitými vlhčenými obrúskami a aj použitými separačnými plienkami ( nemyslím prateľnými) a druhý kôš na skladovanie použitých plienok. Niektorí rodičia si kupujú špeciálne koše na plienky - je to všetko zbytočne drahá investícia. Veľmi dobre vám poslúži aj obyčajný kôš z diskontu za pár Eur - podstatné je, aby dobre tesnil po uzavretí a tak neprepúšťal pachy von.

Látkarky by navyše mali mať aspoň jedno nepremokavé vrecko, do ktorého môžu počas pobytu mimo domu odložiť použitú plienku, nakoľko látkové plienky sa do smetiaka nevyhadzujú :) Takéto vrecko vám poslúži nielen na plienky, ale aj na použité mokré plavky, či uterák. Narozdiel od obyčajnej igelitky - veci vo vrecku dýchajú - vrecko je z priedušného a zároveň nepremokavého materiálu PUL.
 
Veľmi osvečenou pomôckou nielen pri látkovaní sú návleky / štucne alebo menšie kolenačky. Sú oveľa praktickejšie ako pančušky, tepláky, či dupačky. Najmä keď je dieťatko ešte maličké a prebaľujete ho každú chvíľu: vyzliecť gate, preč starú plienku, novú plienku a obliecť gate. Takto dookola a stále cez 10-krát za deň. Ak má dieťa návleky, jednochucho prebalíte len plienku :) žiadne ďalšie úkony už nie sú potrebné.
 
V súvislosti s látkovaním a oblečením musím upozorniť: detičky pre svoj objemnejší zadoček musia nosiť niekedy voľnejšie oblečenie, niekedy aj o číslo väčšie oblečenia alebo... maminy šikovne využijú extendor. Do slovenčiny, resp. v našom jazyku po lopate povedané predlžovák. Je to kúsok pružnej látky alebo gumy s cvokmi po oboch stranách. Tie sa potom pripinaju na cvoky na body, teda predĺžia ich veľkosť a látková plienočka už nerobí problém pri obliekaní. Šikovné maminy si ich vyrobia aj sami doma s veľmi nízkymi nákladmi :)
 
Nie je nad prírodné bielidlo, ktorým bezpochyby je slniečko. Je zadarmo, takmer celý rok - najúčinnejšie a najdlhšie svieti v lete. Biele prádlo a zvlášť biele  štvorcové plienky vie pekne vytiahnuť ak sú zašlé. Ale čo ak... Nemáte kde plienočky vyvešať na slniečko? Ak nechcete používať chemické prostriedky, zverte svoje plienky do kúpeľa s perkarbonátom sodným. 
 

Mám pre Vás pár typov...
nemusíte nič čítať- stačí si ZAPNÚŤ ZVUK

Ako sa zbaviť zašednutých / špinavých / hrdzaných plienok?

 
Ako sa zbaviť zašednutých / špinavých / hrdzaných plienok?
Ide to aj ekologicky...

Čo budete potrebovať?
- horúcu vodu
perkarbonát sodný
- vedro / lavór / kýbel / nádobu na namáčanie
- vaše "nepekné" plienky

Ako na to?
Do vedra nasypeme na dno perkarbonát a zalejeme ho asi litrom horúcej vody. Ja dávam zovrieť do kanvice + dopustíme teplú vodu z kohútika. Bielidlo zreaguje a vytvorí sa hustá biela pena. Do toho namočíme plienky a dobre ponoríme. Prípadne ešte dolejeme teplú vodu.
Poznámka: Perkarbonát reaguje pri teplotách vyšších ako 50 stupňov. Nemá zmysel ho dávať do prania pri teplotách pod 50stupňov, alebo namáčať vo vlažnej vode.
Necháme to pôsobiť najlepšie celú noc. Prípadne občas môžeme plienky povtláčať alebo premiešať vo vedre, nakoľko vždy "vylezú" von ak máte plné vedro plienok :)
Na druhý deň prehádžeme alebo prelejeme všetko do práčky. Voda bude mierne špinavá - uvoľnilo a vybielilo sa, čo išlo:) Môžete dať vodu odstrediť alebo ju nechať tam a prať s predpierkou.
Do hlavného prania k prášku pridáme ešte 2PL perkarbonátu.
Perieme na 60 stupňov.

Optimálne k bieliacemu procesu by bolo vyvešať plienky na slniečko, ktoré  bieli automaticky bez otázok:)

Samozrejme, keď sú plienky príliš zašlé alebo fľakaté, na prvýkrát sa to nepodarí. Ale na porovnanie odporúčam nechať jednu "nepeknú" plienku - rozdiel bude iste viditeľný!
Pravidelným praním sa isto aj zašlé plienky budú belať a netreba na to agresívne, drahé a neekologické prostriedky.

Veľa úsmevu na vaše biele plienočky:)
 
 
 

 

Kontakt

SLADKASUE - tipy, triky, návody

© 2015 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode